سخن روز /
تعاونیهای زنان روستایی

تعاونی های زنان روستایی


نقش اساسی که زنان و دختران در تضمین پایداری خانوارها و جوامع روستایی ، بهبود معیشت روستایی و بهزیستی کلی ایفا می کنند ، به طور فزاینده ای در جهان امروز شناخته شده است. زنان بخش قابل توجهی از نیروی کار کشاورزی ، از جمله کار غیررسمی را تشکیل می دهند و علاوه بر کارهای سخت و دشوار مربوط به امورخانه و خانه داری-که از آنها به عنوان کار بی مزد یاد می شود- در تولید محصولات مختلف کشاورزی ، امنیت غذایی و تغذیه و مدیریت زمین سهم قابل توجه و انکار ناپذیری دارند.
تشکیل وآغاز فعالیت تعاونی های زنان براساس مطالعات موردی و به لحاظ استفاده بهینه از نیروهای فعال جامعه جهت ارتقاء سطح خانوار روستایی، توسعه پایدار و نهایتاً توانمندنمودن زنان ، با توجه به ظرفیت مناسب سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در امر ساماندهی و ایجاد تعاونی در کشور ، پس ازتصویب اساسنامه شرکتهای تعاونی روستایی زنان در دی ماه 1372 توسط هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران محقق گردید .

این تعاونی ها بعنوان یکی از ساختارهای مطلوب جهت جلب مشارکت زنان بوده که دربرگیرنده اهداف فرهنگی ، اجتماعی واقتصادی است وبه مددساختارمردمی خود مشارکت زنان را در فعالیتهای اقتصادی تسهیل نموده وجایگاه ویژه ای را برای زنان روستایی تبیین می کنند.

درشبکه تعاونیهای روستایی  استان مرکزی تعداد 10 شرکت تعاونی روستایی زنان که 6 شرکت فعال و 4 شرکت غیر فعال در شهرستانهای اراک ،خمین ،شازند، دلیجان ،تفرش ومحلات  فعالیت میکنند و تعداد اعضاء 548 نفرومیزان سرمایه این شرکتها 2،410،967،000ریال میباشد .
تاریخ به روز رسانی:
2019/11/18
تعداد بازدید:
830
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal